Zend Framework

Zend Framework jest to framework wykorzystywany do tworzenia aplikacji WWW w oparciu o język skryptowy PHP w wersji 5. ZF od początku do końca napisany jest za pomocą kodu zorientowanego obiektowo. Wciąż jest unowocześniany przez firmę Zend Technologies oraz samodzielnych programistów. Po raz pierwszy przedstawiono go na  konferencji Zend w październiku 2005 roku, a pierwsze stabilne wydanie ukazało się 2 lipca 2007 roku. Jest dystrybuowany na licencji BSD.

Jego właściwością są względnie niewielkie zależności pomiędzy poszczególnymi komponentami, w związku z czym mogą być one wykorzystywane pojedynczo.


Framework implementuje wzorzec MVC (Model-View-Controller) ) i składa się z ponad 50 modułów, które są podzielone według kategorii funkcjonalnych, np. moduły odpowiedzialne za obsługę baz danych, Web services, wsparcie RAD . Jest to  zbiór swobodnie połączonych bibliotek, które można użyć w dowolnej konfiguracji i dołączyć do istniejących aplikacji bez konieczności inicjowania silnika platformy.

Zend Framework dysponuje wsparciem  dla wielu baz danych, oferuje prosty interfejs bazodanowy i ORM, moduł cache, autoryzacje i wsparcie dla AJAXa. Jest rozszerzalny za pomocą modułów. Do działania wymaga PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej.

Dzięki ZF generowanie zaawansowanych aplikacji online stało się naprawdę wydajne. Jest to silne narzędzie, szczególnie w rękach zorientowanego w temacie programisty.
Dzięki temu frameworkowi możemy tworzyć łatwe skrypty realizujące proste zadania. Zend może być również rozszerzeniem już istniejącego systemu. Jest również możliwość stworzenia od zera nowej aplikacji internetowej.
Dużą zaletą ZF jest możliwość jego łatwej przebudowy i dostosowywania do własnych potrzeb. W każdej chwili możemy stworzyć własny komponent, taki, który nas zadowoli.

Dzięki ogromnemu wsparciu społeczności oraz firmy Zend mamy pewność, że dalszy rozwój Zend Framework to tylko kwestia czasu.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.