Umbraco

Umbraco to cieszący się ogromną popularnością system zarządzania treścią(CMS), który pozwala na łatwe kreowanie własnej strony internetowej. Powstał  na bazie technologii ASP.NET w oparciu o wiele silników bazodanowych m.in. MS SQL Server i MySql.

Został stworzony przez  duńskiego programistę Nielsa Hartviga. Projekt rozpoczął się w 2000 roku, wtedy też   stał się oprogramowaniem typu Open Skurce. Za narodziny systemu uznaje się dzień 16 lutego 2005 roku.
Umbraco posiada prosty i bardzo przejrzysty interfejs użytkownika oraz wiele przydatnych funkcji. W momencie, gdy   nie spełnią naszych wymagań, możemy wykorzystać gotowe (często darmowych) rozwiązania dostępne w Internecie. Najpopularniejsze z nich to uCommponents, Countour, ImageGen, ImageCrop, MultipleFileUpload oraz 301 Url Tracker. Dodatkowo istnieje również ewentualność zakupienia specjalnych zestawów dodatkowych elementów w postaci np. szkoleń lub wsparcia technicznego.

Istotną cechą systemu jest to, że cała treść po opublikowaniu dostępna jest w postaci XML, w wyniku czego  pokaz bardziej złożonych treści, odbywa się poprzez transformacje XSLT.  Podczas tych działań można posługiwać się  szeroką gamą wbudowanych rozszerzeń XSLT. W momencie, kiedy rozszerzeń by nam zabrakło, zawsze możemy zaimplementować własne. Kreatorzy tego systemu pomyśleli również o rozbudowaniu API, które można wykorzystać podczas implementacji dodatkowych funkcjonalności.

Ten system zarządzania treścią posiada całą gamę bardzo interesujących możliwości. Umbraco pozwala m.in. na  przejrzysty podział właściwości pojedynczych treści na zakładki, masowy upload plików, wygodne tagowanie treści czy też live editing.

Wszystkie te zalety sprawiają, że ostatnimi czasy dostrzegamy ogromny wzrost popularności tego systemu. Śmiało możemy stwierdzić, że zasłużenie, ponieważ  jest on doskonałym narzędziem do tworzenia dowolnych stron internetowych. Jego funkcjonalność dostrzegły takie firmy jak Microsoft, Peugeot, National Geographic, Sony Music.

Należy zwrócić również uwagę na to, ze Umbraco to także dynamicznie działająca społeczność, której pasją jest udoskonalanie systemu.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.