PHP

PHP jest to obiektowy język programowania, który pozwala na robienie różnych operacji na serwerze internetowym. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na różnorodne manipulacje treściami i plikami. Dodatkowo jest to język łatwy i przejrzysty. Wszystkie najważniejsze narzędzia  są darmowe. Jest on osadzony  w kodzie HTML. Należy do języka typu „Server side” czyli takiego, który wykonywany jest przez oprogramowanie serwera, a nie komputer i przeglądarkę użytkownika. Pierwsza wersja tego języka programowania powstała w 1994 roku, a jej twórcą był Rasmus Lerdorf.

PHP oferuje pierwszorzędną wydajność, stabilność, a także właściwie niczym nieograniczony zbiór możliwości tworzenia stron internetowych. Głównym celem powstania języka było umożliwienie programistom szybkiego pisania stron generowanych dynamicznie. Powoduje to mniejszy czas oczekiwania na pojawienie się witryny.

PHP  działa z różnymi plikami, m.in. z plikami tekstowymi,  serwisami WWW i z językiem HTML. Zapewnia nam to łatwy i szybki dostęp do stron internetowych. Zastosowanie języka  przy kreowaniu stron WWW oraz serwisów internetowych sprawia również, że możemy korzystać z baz danych typu: wyszukiwarki, słowniki, baza klientów, katalog produktów itp. Nie ulega wątpliwości, iż  PHP jest aktualnie jedną z podstaw procesu tworzenia stron internetowych.

Do jego zalet  możemy zaliczyć dostęp do takich usług sieciowych jak IMAP, POP3, WDDX czy NNTP. Oprócz tego używanie tegoż języka obiektowego daje nam możliwość otwierania gniazd sieciowych i podłączanie się do innych protokołów TCP/IP. Należy również wspomnieć, iż PHP posiada ogromną ilość funkcji do obróbki tekstu(od wyrażeń regularnych POSIX i PERL do parsowania dokumentów XML), a jego zdolność do współtworzenia zawartości merytorycznej serwisu przez użytkowników jest nieoceniona. Gdyby nie ta technologia, prawdopodobnie nie byłoby to możliwe.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.