Photoshop

Niezwykle istotnym składnikiem stron internetowych jest grafika. To właśnie ona niezmiernie często decyduje o tym, czy witryna www zainteresuje użytkownika, czy też nie.  Programy graficzne to obecnie podstawowe narzędzia pracy wielu grafików. Wykorzystywane są   podczas projektowania grafik na witryny internetowe,  do retuszu zdjęć przeznaczonych do czasopism, projektowania bannerów, wizytówek itp. Dlatego  podstawą jest umiejętność korzystania z dobrego programu graficznego.

Adobe Photoshop to zaawansowany program graficzny, służący do tworzenia i obróbki grafiki rastowej. Osiągalny jest na platformie Mac Os oraz Windows. Pierwszą jego  wersję przedstawiono 20 lat temu. Dzisiaj Photoshop jest liderem na rynku oprogramowania do edycji obrazów i jest  używany przez projektantów graficznych między innymi właśnie do tworzenia projektów stron internetowych. Obecnie na rynku są trzy wydania tego programu:  Extended, Elements oraz Standard.

Photoshop, jak już wiadomo, ma wiele zastosowań. Oprócz projektów stron www używamy go m.in. do edycji i obróbki fotografii cyfrowej, tworzenie grafiki na potrzeby Internetu czy też poligrafii. Dzięki niemu mamy  szansę tworzenia profesjonalnych i atrakcyjnych projektów składających się z ogromnej ilości warstw, masek, grafik w wysokiej rozdzielczości. Szeroka paleta  narzędzi edycyjnych pracujących w trybie 48 bitowym,  zwiększenie pomysłowość i produktywności pomaga  uzyskać najlepszy z możliwych efektów końcowych dla opracowywanego projektu, niezależnie czy to ma być druk, wideo, prezentacja, broszura elektroniczna czy też Internet. Aplikacja oferuje  narzędzia pozwalające na  prawie niczym nieograniczoną pracę z obrazem.

Do największych zalet oprogramowania należy obsługa warstw, edycja tekstu oraz wbudowane filtry. Dla twórców stron internetowych szczególnie przydatne są funkcje akcji i automatyzacji, które pozwalają na samoczynne przetworzenie wielu obrazów według wskazanej drogi edycji, a także funkcja ‘Save for web…’ zawierająca opcje niezastąpione przy zapisie obrazów na użytek w Internecie..

Dzięki  staraniom twórców, aplikacja jest coraz lepsza i coraz to bardziej  funkcjonalna. Z każdą kolejną wersją przybywa udogodnień, które pozwalają na jeszcze efektywniejszą pracę z Adobe Photoshop.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.