Joomla

Joomla! to wszechstronny system zarządzania treścią opracowany w celu  tworzenia i obsługi witryn internetowych.  System ten napisany został w języku PHP,  przy wykorzystaniu bazy danych MySQL. Nazwa "joomla" pochodzi z języka suahili i oznacza "razem", "wspólnie" , "jako całość”.

O tym systemie po raz pierwszy usłyszeliśmy w sierpniu 2005 roku dzięki grupie deweloperów Mambo.
Stał się on jednym z najpopularniejszych programów do obsługi stron internetowych. Znaczący wpływ na to miała przede wszystkim łatwość instalacji oraz przeprowadzania aktualizacji. Do zalet możemy też zaliczyć system pamięci podręcznej przyspieszający wczytywanie się strony, wbudowane opcje ułatwiające indeksacje strony w wyszukiwarce Google czy też definiowanie praw dostępu i edycji treści dla różnych użytkowników.

Joomla! umożliwia korzystanie m.in. z pamięci podręcznej dla zwiększenia wydajności, kanałów RSS, blogów,  kalendarzy. Jej używanie umożliwia rozbudowanie własnego serwisu internetowego. Liczba dodatków (komponentów, modułów i pluginów) przekracza cztery tysiące.

Modernizację treści w tym systemie można zrobić z każdego miejsca na świecie. Podstawą jest tylko połączenie z siecią Internet. Jeżeli  stroną internetową zajmuje się więcej niż jedna osoba, to Joomla! daje możliwość udzielenia praw dostępu innym. Procedura ta zdecydowania ułatwia pracę nad witryną.

Elastyczność systemu można dostrzec  również w przypadku, gdy chcemy dokonać zmiany wyglądu strony. Można tego dokonać  bez konieczności przenoszenia treści, ponieważ jest ona  oddzielona od serwisu. Dzięki temu wystarczy przygotować nowy projekt grafczny i w kilka minut odświeżyć graficzny wygląd strony.
Joomla! należy do najszybciej  rozwijanych projektów należących do rozwiązań Open Source - programów z jawnym, dostępnym dla każdego kodem źródłowym.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.