JavaScript

JavaScript(JS) to język skryptowy, który jest przeznaczony do wykorzystania na stronach internetowych.  Został stworzony przez firmę Netscape, a jej głównym autorem jest Brendan Eich. Powstał w celu poszerzenia możliwości HTMLa.

Język ten działa na komputerze osoby oglądającej stronę internetową i jest wykorzystywany do zwiększenia atrakcyjności strony WWW. Jest to możliwie dzięki dodaniu elementów interaktywności na stronie.  JavaScript pozwala na wyświetlanie dodatkowych komunikatów o odnośnikach,  zmianę zawartości strony na podstawie zadanych warunków, kreowanie efektów związanych z ruchami kursora myszy, ładowanie treści do nowych okien i ramek przeglądarki oraz przesuwanie elementów na stronie przy użyciu CSS. Pozwala również na dodawanie różnych opcji  do strony WWW za pomocą krótkich fragmentów kodu skryptowego.

Dzięki niemu mamy możliwość  lokowania na stronach elementów oraz efektów, których nie posiada zwykły HTML. Weryfikuje również zgodność danych wywodzących się z formularzy HTML, konstruuje rozwijane menu nawigacyjne, a także realizuje drobne efekty interaktywne.

Istotne jest, aby w czasie rozszerzania funkcjonalności strony internetowej żaden element nie został niedostępny po wyłączeniu obsługi JavaScript w przeglądarce.

Największą jego zaletą  jest z pewnością to, że odciąża serwery oraz zmniejsza liczbę nieużytecznych danych transportowanych między nimi a przeglądarką klienta. Należy również zwrócić uwagę na to, iż nie wymaga kompilatora i jest niezależny od systemu. Skrypty są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu ładowanie z serwera jest znacznie krótsze. W efekcie mamy mniejsze obciążenie sieci. Ogromnym plusem jest również to, że skrypty tworzą się po ściągnięciu na komputerze użytkownika, a mechanizm ich dołączenia  do istniejącego dokumentu HTML jest banalnie prosty.

JavaScript jest wciąż rozwijany, a podstawowe funkcje są cały czas uzupełniane  o nowe narzędzia. 

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.