Flash

Flash to obecnie jedna  z najczęściej stosowanych technologii  wykorzystywanych do kreowania interaktywnych elementów graficznych na stronach internetowych. Stosuje się ją w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Przykładowo technologie tą można wykorzystać  nie tylko do stworzenia tylko pewnych elementów, np. logo, ale też całej strony internetowej.

Dzięki niej możemy wykonać animację z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Flash posiada swój język skryptowy, a dzięki współpracy z innymi technologiami  program Adobe do tworzenia filmów, stanowi nie tylko  program graficzny, ale także własnie potężne narzędzie programistyczne.

Jedną z największych zalet technologii Flash jest to, że obrazy i animacje można powiększać bez utraty szczegółów. Dzięki temu możemy w prosty sposób wypełnić okno przeglądarki interfejsem stworzonym we Flashu, przy jednoczesnym braku zwiększenia objętości pliku.

Językiem programowania Flasha jest ActionScript. Jego zadaniem jest łączność z plikami zewnętrznymi: wczytywaniem i zapisywaniem. Obiekty Flash mogą komunikować się również z bazą danych.

Dzięki tej technologii na stronie możemy ładować nie tylko zewnętrzne pliki SWF, ale także  pliki graficzne(JPG, GIF, PNG), dźwiękowe (MP3) czy video (MOV, AVI, MPEG).

Największy atut tworzenia stron internetowych przy zastosowaniu  Flash, to z pewnością atrakcyjność i oryginalność witryn stworzonych dzięki tejże technologii. Nie da się ukryć, że z jego pomocą można stworzyć takie rzeczy, z którymi nie poradzi sobie zwykły HTML i PHP. Flash daje nam taką możliwość.  Strony internetowe tworzone tą technologią mogą wzbudzić zachwyt, ponieważ są efektowne i niestandardowe.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.