Drupal

Drupal jest systemem zarządzania treścią, który ma na celu uproszczenie i przyspieszenie tworzenia oraz zarządzania stronami internetowymi. Ułatwia  organizowanie i zarządzanie zawartością strony internetowej.

O Drupalu usłyszeliśmy w 2000 roku, dzięki studentowi z Belgii. Chodzi oczywiście o Dries Buytaert. Początkowo projekt nosił nazwę Drop, natomiast w 2001 roku funkcjonował już jako Drupal.

Cechami wyróżniającymi Drupala jest system segmentów i taksonomii. Segmenty są fundamentalnymi elementami każdej strony internetowej.  Jakakolwiek treść, którą stworzymy, jest właśnie nodem(segmentem). Podstawowymi rodzajami  zawartości w Drupalu są strony (Pages). Z kolei taksonomia umożliwiają kategoryzowanie zawartości(segmentów). Moduł ten pozwala na tworzenie słowników, w których umieszczone są terminy. Tworząc zawartość możemy ją przypisać odpowiednim kategoriom.

Drupal oferuje łatwy w obsłudze interfejs, który pozwala stworzyć nie tylko proste blogi i nowoczesne witryny wizerunkowe, ale także bardzo zaawansowane strony internetowe zawierające narzędzia społecznościowe i rozbudowane aplikacje e-commerce. Dzięki modułowej konstrukcji, układowi szablonów, niezawodnym mechanizmom zabezpieczeń oraz edytorom WYSIWYG, Drupal pozwala na szybkie stworzenie funkcjonalnej i nowoczesnej strony internetowej.  Uzupełnianie zawartości stron internetowych jest proste i odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej. Zawartość można subskrybować  wykorzystując jeden z kanałów RSS, który jest udostępniony przez system.

Ponadto Drupal posiada ogromną gamę funkcji, umożliwiających stronie internetowej na stanie się stroną społecznościową.  Użytkownicy mogą zakładać konta, edytować swoje profile. Istnieje również możliwość wysyłania wiadomości przez użytkowników wewnątrz witryny.

Istotne jest również to, że platforma jest całkowicie darmowa, a o jej rozwój dba dosyć liczna grupa programistów na całym świecie. 

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.