CSS

Obecnie bardzo duże znaczenie w projektowaniu stron internetowych ma forma. Witryna musi prezentować się w taki sposób, aby zachęcać swoim wyglądem do wczytania się w informacje na niej zawarte. W tym momencie z pomocą spieszy nam CSS -Cascading Style Sheets (z ang. Kaskadowe Arkusze Stylów).

Jest to język, który powstał w celu umożliwienia nadzoru nad sposobem prezentacji dokumentów HTML. Wprawdzie istniejące już wersje HTML umożliwiały zmianę wyglądu, jednakże wszelkie manipulacje były bardzo ograniczone. Pierwszy szkic CSS zaproponował w 1994 r. Håkon Wium Lie. Style formatujące są wbudowane już od dawna w każdy bardziej zaawansowany edytor tekstu, np. jest w nie wyposażony  MS Word , czy Open Office.

Arkusz stylów CSS to spis reguł, które ustalają w jaki sposób wyświetlana jest przez przeglądarkę internetową zawartość określonego elementu (X)HTML lub XML.W ten oto  sposób można zobrazować wszystkie pojęcia, które  odpowiadają za prezentację elementów dokumentów internetowych, czyli   rodzina czcionek,  odstęp międzywierszowy, kolor tekstu czy marginesy.

Wskutek wprowadzenia stylów CSS, każde polecenie, które dotyczy formatowania, można rozlokować w jednym miejscu i scalić je z konkretnymi elementami, wstawionymi za pomocą czystego (X)HTML. Dzięki temu modyfikacja wyglądu stron przebiega dużo szybciej.
Wykorzystanie j CSS do tworzenia stron internetowych ma wiele zalet. Przede wszystkim witryny używające tego języka są mniejsze objętościowo, co pozwala na oszczędność łącza internetowego i przyspieszenie czasu ładowania. Do plusów korzystania możemy również zaliczyć zaawansowane możliwości zmiany szaty graficznej witryny oraz niezwykle zbliżony wygląd strony bez względu na przeglądarki internetowe oraz system operacyjny.
Dodatkowo użycie do tworzenia stron i serwisów internetowych kaskadowych arkuszy  ma pozytywny wpływ na zindeksowanie i pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.