CMS

CMS(Content Management System) czyli System Zarządzania Treścią to aplikacja, która służy tworzeniu i obsługiwaniu witryny internetowej. Dzięki niej umieszczanie i zarządzanie zawartością strony jest łatwe i wygodne. Użytkownik może samodzielnie nadzorować  oraz bezpłatne zmieniać treść i zawartość swojej strony internetowej.

Formowanie treści i sposobu jej prezentacji następuje za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW posiadających rozbudowane formularze.

Najważniejsza funkcja platform CMS to rozdzielenie treści od wyglądu. W momencie wprowadzenia przez określonego użytkownika nowych danych, system zapisuje je w bazie. Następnym etapem jest tworzenie strony internetowej na podstawie treści, która pochodzi z bazy danych. Dzięki temu mamy możliwość na bardziej komfortowe zarządzanie zawartością.

Dodatkowo dzięki wykorzystaniu szablonów stron, modyfikacja koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany tzw. skórki. Dzięki takiemu rozwiązaniu przebieg publikacji w Internecie staje się łatwiejszy, a takie same dane można prezentować jednocześnie w różnych formatach.

Użycie szablonów stron powoduje, że w zależności od przeznaczenia systemy CMS podzielić można na kilka typów:  systemy zarządzania dokumentami (Document Management), wiedzą (Knowledge Management), zasobami cyfrowymi (Digital Asset Management), obiegiem treści (Enterprise Content Management), oraz na systemy zarządzania treścią znajdującą się na stronie internetowej (Web Content Management).
Z pewnością do największych zalet CMS możemy zaliczyć możliwość własnoręcznej edycji treści, bez posiadania wykształcenia informatycznego. Oczywiście najwięcej skorzystają na tym firmy, które  dokonują częstych aktualizacji na swojej stronie, ale na pewno jest to wspaniałe  rozwiązanie dla każdego użytkownika.    Należy również wspomnieć, że najpopularniejsze systemy CMS posiadają rozszerzenia, zwane wtyczkami, które są zazwyczaj darmowe.  I tak wtyczką może być np. galeria zdjęć, forum dyskusyjne, system ankiet,. Instalacja wtyczki jest zazwyczaj bardzo prosta i sprowadza  się do wpisania jej nazwy i kliknięcia jednego przycisku.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.