ASP.NET

ASP.NET czyli Active Server Pages. NET to technologia konstruowania dynamicznych stron internetowych poprzez wykorzystanie środowiska uruchomieniowego CLR oraz funkcjonalność platformy NET.Framework.

ASP.NET jest oparta na językach Microsoft Visual Basic .NET, Microsoft Visual C# .NET lub w każdym innym języku, który wspiera technologię Microsoft .NET Framework. Pliki obejmujące treść stron internetowych ASP.NET posiadają rozszerzenie .aspx. Jednym z podstawowych celów tego środowiska było stworzenie możliwości ułatwienia  tworzenia rozbudowanych stron internetowych.

ASP.NET  jest częścią platformy Microsoft.NET. Platforma ta pozwala na pewne i bezbłędne działanie programów na każdym systemie operacyjnym z zainstalowanym środowiskiem uruchomieniowym. Dzięki wykorzystaniu wspólnego środowiska uruchomieniowego każda tworzona aplikacja będzie prawidłowo działać w określonym systemie operacyjnym. Dzięki platformie NET mamy również dostęp do takich usług jak   zarządzanie pamięcią operacyjną oraz wątkami. Ponadto umożliwia szybkie konstruowanie działających aplikacji, w każdym wspieranym języku programowania.

Platforma NET posiada również okazałą bibliotekę obiektowych klas, oraz  daje nam możliwość łatwego tworzenia aplikacji działających na systemach Windows. Nowe możliwości technologii ASP.NET powodują, że projektowanie i tworzenie nowoczesnych stron internetowych stało się wyjątkowo proste. Przykładem może tu być fakt, że ASP.NET umożliwia korzystanie z wielu niezwykle istotnych elementów sterujących-znaczników, które są podobne do znaczników HTML i pozwalają np. na wyświetlanie losowo wybieranych reklam, tabel HTML(których komórki zawierają informacje pobierane z baz danych), czy też kalendarza. Dzięki tym elementom programista przy małym wysiłku może generować złożony kod HTML odpowiedni z obowiązującymi normami. Warto również wspomnieć o wykorzystaniu  programowania zdarzeniowego, które to  pozwoliło na oddzielenie kodu aplikacji, tworzonego w językach takich jak Visual Basic czy C#, od warstwy prezentacji.

Zadaj nam pytanie
Używane technologie

Czy wiesz, że nazwa Google powstała w wyniku pomyłki?

Jeden z twórców google poprosił o pomoc w nadaniu jej nazwy  swojego współlokatora. Studenci codziennie wypisywali swoje propozycje na tablicy. Któregoś dnia pojawił się tam napis Googolplex- czyli jedynka i googol zer. Nazwa się spodobała i zdecydowano się zarejestrować skróconą formę domeny - Googol. Niestety, okazało się, że podczas rejestracji domeny zaszła pomyłka i zostana zarejestrowana domena google.com. Czym właściwie jest googol?  

Czy wiesz, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona ":-)"?
W 2008 roku szef rosyjskiej agencji reklamowej „Superfone” Oleg Teterin, próbował  opatentować puszczającego oko emotikona w Rosyjskim Urzędzie Patentowym, w celu pobierania opłat licencyjnych. Urząd Patentowy odrzucił jednak wniosek Teterina, uzasadniając swoją decyzję faktem, iż znak ten nie jest znakiem towarowym. Gdyby pobierać opłatę, nawet symboliczną za każdą buźkę w wiadomości sms, można by w bardzo krótkim czasie stać się milionerem. Olegowi Teterinowi zarabianie pieniędzy na emotikonach na szczęście się nie udało;)

Czy wiesz, że istnieje taka strona, która prezentuje zasoby cyfrowe z całej Europy?
Strona internetowa www.europeana.eu to źródło darmowych e-booków oraz innych zbiorów, pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów itp.  Jest to biblioteka cyfrowa, muzeum i archiwum Europy. Została udostępniona 20 listopada 2008 w ramach inicjatywy UE. Dzięki tej witrynie internetowej możemy znaleźć we własnym języku cyfrowe dzieła kultury udostępnione przez uznane organizacje kulturalne w całej Unii Europejskiej.